Livigno - raj dla narciarzy i snowboardzistów

livigno
Livigno leży we Włoszech, w regionie Lombardia na wysokości 1809 m n.p.m., blisko granicząc ze Szwajcarią. Gminę zamieszkuje ponad 5 tys. osób. Miejscowość posiada 32 nowoczesnych wyciągów narciarskich z których najwyższe stacje sięgają wysokość do 2800 m n.p.m.  Livigno jest jednym z najbardziej znanych i lubianych kurortów narciarskich w Europie ze względu na rozmaite długie stoki o łącznej długości 115 km. Po stronie zachodniej znajduję się stok narciarski Carosello 3000 a po stronie wschodniej Mottolino. Stoki położone są na wysokości 1816 – 2797 m n.p.m., przez co świetne warunki do jazdy są od listopada do kwietnia, ale Polacy upodobali sobie Livigno na przełomie marca i kwietnia. W tym okresie można spotkać dużo rodaków.

Ładna pogoda, bezpłatne skipassy (końcówka sezonu), tani alkohol, perfumy, atrakcyjne ceny szwajcarskich zegarków w strefie bezcłowej i przede wszystkim klimatyczne, typowo alpejskie miasteczko z świetnym jedzeniem, zapełnionymi pubami z miła atmosferą kuszą do przyjazdu. 

Droga do alpejskiego Livigno trwa ok 11 godz. W zależności od województwa.  Z Wielkopolski trzeba liczyć niecałe 1000 km. Trasę zaplanowałem przez Niemcy (Drezno – Norymberga – Monachium) Szwajcarie (Zernez) - 3,5 km tunel do Livigno. W tunelu ruch odbywa się wahadłowo. Jest wysoki na 3,60m i szeroki na 2,55 m więc wnętrze dość klaustrofobiczne. Za przejazd tunelem samochodem osobowym w sobotę kosztuje 44,00 euro (bilet w obie strony) a od niedzieli do piątku 38,00 euro. Warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w łańcuchy na koła, gdyż w przypadku obfitych opadów śniegu mogą się przydać a poza tym nie posiadając ich można narazić się na problemy. Organizowane są również wyjazdy autokarem.

Od Zernez (Szwajcaria) do Livigno (Włochy) jest ok 28 km.

Droga może co niektórych przyprawić o zawrót głowy, ponieważ są częste serpentyny. 

livigno
W Livigno jest ogromna ilość pensjonatów, kwater, apartamentów i hoteli.
włochy livigno

livigno

livigno

włoskie aply livigno

Miasteczko w otoczeniu stromych zboczy gór robi wrażenie. Livigno jest również idealnym miejscem treningów dla narciarzy biegowych oraz amatorów.


livigno

livigno

Do dyspozycji narciarzy i turystów w mieście są darmowe autobusy dzięki którym możesz dostać się pod każdy wyciąg lub gondole albo po prostu poznać okolicę. 

livigno

livigno

livigno

livigno

livigno

Carosello 3000 (1816 – 2798 m n.p.m.)

Stoki przystosowane dla początkujących, średnio-zaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. W ośrodku znajdują się liczne szkółki narciarskie. Trasy spełnią oczekiwania każdego narciarza niezależnie od umiejętności. Łączna suma tras wynosi: 70km.

Czerwone – 37 km, niebieskie – 23 km i czarne – 10 km; 
livigno carosello
alpy

livigno

Żółte wyciągi docierają na sam szczyt

Mottolino (2096 – 2785 m n.p.m.)

Najwięcej odpowiednich tras znajdą tu narciarze średniozaawansowani, ale dla początkujących i zaawansowanych również nie brakuje.

Łączna ilość stoków wynosi: 6 stoków oznaczonych kolorem niebieskim (7km), 16 czerwonym (średnie – 33km) i 5 czarnym (trudne – 5km). W sumie około 45 km dobrze przygotowanych i naśnieżonych tras o różnych stopniach trudności. 
livigno

livigno
Widok na Carosello 
livigno

livigno

Policyjny skuter 

livigno


Restauracja Bivio jedna z najlepszych w Livigno, znajduję się na głównej ulicy. Jedzenie świetne, bardzo duży wybór win, ciepłe wnętrze, w którym personel sprawi, że poczujesz się wyjątkowo… Tętniące życiem miejsce z świetną atmosferą. Z czystym sumieniem polecam wejść choćby na grzane wino albo lody. 

livignoPrzy zamówieniu obiadu dostałem butelkę Limoncello do degustacji – jest to włoski likier cytrynowy. Tak mi smakował, że nie mogłem sobie odmówić zakupu przed wyjazdem... 


Zbiornik przed wjazdem do Livigno 
livigno

livigno


livigno

livigno

livigno


Selfie z osłem...? Czemu nie! 

livigno
2016

1 komentarz:

  1. Dziękuję za odwiedziny. Włochy to moja miłość chociaż od strony zimowej ich nie znam. Po prostu jestem ciepłolubna i żadne sporty zimowe do mnie nie przemawiają;) Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia